SAVAŞTEPE ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ
2004-2005 ÖĞRETİM YILI
AÇILIŞ KONUŞMAM

            Sayın Müdürüm, Değerli Öğretmenlerim, Sevgili Arkadaşlar,
            Öncelikle bana bu konuşmayı yapma imkânı verdiğiniz için kıvanç duyduğumu belirtmek isterim ve hepinize teşekkür ederim.
            Bu güzel okulda tam üç yılım geçti; acısıyla, tatlısıyla... Ve bir gün geldi istemeye istemeye mezun oldum. Üzüldüm, gerçekten çok üzüldüm. Fakat elimden bir şey gelmiyordu. Bu ayrılığı kabullenmek, bu duruma alışmak zorundayım. Dünyanın kanunudur bu: Hep bir yerlerden, bir şeylerden ayrılmak zorundayızdır. Çünkü dünya değişim içindedir. Hiç durmayan bir değişim. Öyle ki bu değişimi Herakleitos şu şekilde tanımlar: “Aynı nehirde iki kez yıkanamayız.”
            Buraya ilk geldiğim günü hatırlıyorum. Sanki dün gibi. Yeni okuluma kayıt olmak için gelmiştim o gün. Demir kapıdan içeriye adımımı attığımda kalbim bir başka çarpıyordu. Çünkü benim için yeni olan bir hayatın içine girmiştim bu adımla. O gün ne güzel bir gündü benim için.
            İlk yıl okuluma alışmakta epeyce zorluk çektim. Her şey bana göre yeni ve farklıydı. Yeni arkadaşlar, yeni dersler, yeni bir ortam... O günlerde okulumdan beklediğimi bulamadığımı sanmıştım.
            Ama zamanla her şey değişti, düzeldi ve güzelleşti. Beklediğim, hedeflediğim her şey gerçekleşiyordu. Burada bulunmak bana mutluluk veriyordu.
            Bu mutlu ortamda pek çok şeye sahip oldum: Düşüncelerim olgunlaştı, yavaş yavaş yaşam felsefem belirginleşti. Birçok şey öğrendim, başarılar elde ettim. On sekiz yıllık hayatımın en güzel günlerini yaşadım. Okulumdan mezun olmakla pek çok şeyi kaybettiğimi düşünüyorum. Ama kader bu, ne yapalım? Bâkî Efendi:
                                             “Fermân-ı aşka cân ile var inkiyadımız,
                                               Hükm-i kazâya zerre kadar yok inâdımız”
Yani “Aşkın fermanına can ile boyun eğeriz, kaderin hükmüne zerre kadar inadımız yok” dememiş mi?
            Sevgili Arkadaşlarım,
            Sizler de bu güzel okula alışmakta zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Zorlukları yenmek için mücadele edin. Sakın yılmayın. Mücadeleyi elden bırakıp da “Okul bitse de kurtulsak” demeyin. Böyle bir düşünce kapılırsanız  emin olun ki çok şey kaybedersiniz. Okulumuzun güzelliklerinin farkına varamadan mezun olup gidersiniz. İleride çok pişman olursunuz, ama boşuna.
            Ünlü Fransız yazar ve filozof Jean Paul Sarte kişinin özgür olduğunu ve bu özgürlüğün kişiye sorumluluk yüklediğini savunur. Ona göre kişi özgür iradesiyle seçimde bulunur ve bu seçimin meydana getireceklerinden kendisi sorumludur. Kişinin başkasını suçlamaya hakkı yoktur. Sizler de bu okulda mutlu olmak isterseniz, seçiminizi bu doğrultuda yaptığınızda mutlu olacaksınız. Eğer tam tersi düşüncede bir seçim yaparsanız mutlu olmanız çok zor ve mutsuzluğunuzun tek sorumlusu da sizsiniz. Özgür iradenizi kullanın ve Savaştepe Anadolu Öğretmen Lisesi’nin öğrencisi olmanın mutluluğunu yaşayın.
            Değerli Öğretmenlerim ve Yürekten Sevdiğim Arkadaşlarım,
            Hiçbirinizi unutmayacağım. Sizler benim için çok değerlisiniz ve sizleri gerçekten çok seviyorum. Aranızda benim için çok önemli olan kişiler var. O kişiler hayatımın şekillenmesinde çok önemli davranışlarda bulundular. Hepinize şükran borçluyum.
            Sizleri farkında olarak veya olmayarak kırdımsa hepinizden çok özür diliyorum. Beni affederseniz çok sevineceğim.
            Ve sizlerden ayrılıyorum. Ayrılıyorum, ayrılıyorum; ama sadece cismim sizlerden ve bu güzel okuldan ayrılıyor. Gönlüm hep burada. Sonsuz bir sevgide...
            Unutulmamak dileğiyle...
            Saygılar...

Can Şen

Geri