ATTİLÂ İLHAN'I KAYBETTİK 

         Değerli şair, yazar ve düşünürümüz 10 Ekim 2005 tarihinde Hakk’a yürüdü. Bunu öğrendiğim an sanki içimden bir şeyler koptu. İnanmak istemedim, ama gerçeğe mahkûmduk.
         Attilâ İlhan’ı ben 2002 yılının yaz aylarında “Ben Sana Mecburum” adlı şiiriyle tanıdım. Bu şiir beni derinden sarsmıştı. Daha sonra “Sisler Bulvarı”, “Cinayet Saati”, “Yağmur Kaçağı”, “Duvar” gibi şiirlerini okudum. Okudukça Attilâ İlhan’a duyduğum sevgi artıyordu.
         TRT-2’de yayınlanan “Attilâ İlhan’la Zaman İçinde” adlı programıyla onun fikri yönünü tanıdım. Düşünceleri beni büyük ölçüde etkiledi. Kafamı karıştıran, karanlıkta kalan soruların bir kısmına çözüm buldum.
         “Gerçekçilik Savaşı”nı okudum ve şahsına duyduğum hayranlık arttı. Sonraları romanlarıyla tanıştım.
         Kendisini yakından görme şerefine ise bundan altı ay önce, 16 Nisan’da, TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nda nail oldum. “Sisler Bulvarı”nı ve “Yağmur Kaçağı”nı imzalattım ve bol bol fotoğraf çektim. O gün kendisiyle o kalabalığın içinde beş-on dakika konuşma fırsatı da yakalamıştım.
         O an çok heyecanlıydım. Başlangıçta kelimelerimi zor toparlıyordum. Attilâ İlhan karşımdaydı! Önce kendisine şahsına duyduğum sevgi ve saygıdan bahsettim. “Sisler Bulvarı”nın içimde nasıl bir yer ettiğini anlattım. Sonra ona bir soru sordum:
         -Bir edebiyat öğretmeni adayı olan bana nasıl bir tavsiyede bulunursunuz?
         Bu soruma çok sevindi. Bana Osmanlıca bilgimi genişletmemi, Latin alfabesinin gelişiyle beraber ihmal edilen kültürümüze ait eski verimleri incelememi tavsiye etti. Bunun Türklük bilincimizi kaybetmememiz için gerekli olduğunu söyledi ve bana çeşitli bilgiler verdi.
         Ve bugün… Derin bir yas içindeyim. Ben onun bu sene yine kitap fuarına geleceğini hayal ediyordum. Onu tekrar görme isteği vardı içimde. Ama nasip değilmiş.
         Attilâ İlhan bende derin bir iz bıraktı. Şiirlerinin çoğunun bende özel hatıraları var. Yazdığım şiirlerin bir kısmında da ondan etkilendiğimi söylemeden edemeyeceğim.
         Büyük bir insanı kaybettik. Aramızdan ayrılan sadece Attilâ İlhan değil, onunla beraber büyük bir şair ve düşünür ruhu da kaybettik. Başımız sağolsun.
         Allah rahmet eylesin.
         Adını mıh gibi aklımızda tutacağız.

 Can Şen
11/10/2005

 

Geri